— Tasuta koolitused
Kogemuslood
Kuidas psühholoogilist traumat paremini mõista ja sellega arvestada?
Traumat arvestava praktika põhimõtted kirjeldavad seda, mida traumat kogenud inimesed taastumiseks enim vajavad. Küsisime, kuidas mäletavad ja kirjeldavad oma traumast tulenevaid vajadusi kogemusnõustajad ning mil viisil toimib traumaga arvestamine töös, kus igapäevaselt traumat kogenud inimestega kokku puututakse.
Video sisuplaan
0:00 Sissejuhatus
0:52 Miks on oluline traumat teadvustada
3:58 Mida vajab traumakogemusega inimene?
6:44 Millised on väljakutsed
11:09 Kuus traumateadlikkuse põhimõtet
13:50 Kuidas juba täna oma tööd traumaga arvestada?
16:09 Kuidas töö sind mõjutab ja mida enesehoiuks ja vastupidavuse suurendamiseks teha?
Kuidas märgata ja mõista psühholoogilise trauma väljendumist endas ja teistes?
Ükskõik millise kogemuse mõju mõistmine on keeruline. Veelgi keerulisem võib olla mõista selliseid raskeid ja kahjustavaid kogemusi, mille mõjuga toime tulemine saab osutuda katsumuseks omaette ja vajada meie ümber olevate inimestelt veelgi sügavamat ja teadlikumat mõistmist. Oma isiklikke kogemusi ja mõtteid psühholoogilisest traumast olid valmis jagama kogemusnõustajad ja abistavad praktikud, kes igaüks omal moel sellega igapäevaselt kokku puutuvad.
Videos esitatud mõtted on kõigi isiklikud seisukohad.
Aitäh teile:
– Liia Kilp, Politsei- ja Piirivalveameti Lõuna prefektuuri kriminaalbüroo lastekaitsegrupi juht;
– Tuuli Võsa, kaugnõustamistiimi hingehoiu nõustaja, Sotsiaalkindlustusamet;
– Laura Ombler, Eesti Pagulasabi vaimse tervise programmi juht;
– Liisa Paavel, kriisireguleerimisosakonna valmisolekutalituse tiimijuht, Sotsiaalkindlustusamet
– Kogemusnõustajate Koja kogemusnõustajad:
Kätlin Madis, Geir Väinsaar ja Marika Kasemägi
Kolm traumakogemuse lugu
Traumakogemused on isiklikud, erinevad, subjektiivsed. Oma kogemuslugu olid valmis jagama kolm inimest, kelle jaoks nende isiklikud valusad kogemused olid tõukeks kogemusnõustajana teiste toetama asumiseks. Siin on Geiri, Marika ja Kätlini lood.
Tähelepanu! Video sisaldab detaile, mis võivad mõjuda teemade osas tundlikule vaatajale häirivalt.
Millised on erinevad trauma tüübid?
Traumakogemus võib viia erinevate traumatüüpide kujunemiseni sõltuvalt sellest, kellega ja millal see juhtub, kui palju on parasjagu toimetulemiseks ressursse ning millistes tingimustes kõik aset leiab. Selles videos kirjeldab psühholoogilise toe ekspert Kaia Kastepõld-Tõrs lähemalt, mil moel trauma tüübid omavahel erinevad ja kuidas mõjutavad nii sündmuse laad kui laiem ühiskondlik kontekst inimese reaktsiooni traumeerivale sündmusele.
E-kursus – Psühholoogilist traumat arvestav praktika
Kursus on kõigile huvilistele tasuta kättesaadav, eelkõige on õppematerjal suunatud traumeerivate sündmuste ja traumakogemusega inimestega lähedalt kokkupuutuvatele inimestele ja organisatsioonidele.
E-kursuse loomist rahastati Euroopa Majanduspiirkonna ja Norra finantsmehhanismide programmperioodi 2014-2021 kahepoolsete suhete fondi raames ellu viidava projekti „Creating a comprehensive trauma training programme for Estonia with special attention on the war in Ukraine and its refugee crisis“ vahenditest. Video produktsioon: TOKTOK